• Facebook
  • Instagram
  • Pinterest
  • LinkedIn Sosyal Simge

Ankara'da Meltem Nil ile 30 Kasım-1 Aralık Haftasonu Atölyesi

Deneysel Doğaçlama: Dönüşüm-Değişim-Müzikalite

Bu atölyeye seni, keyifli uygulamalarla birlikte varoluşunu algılamak ve geliştirmek üzerine bir yolculuğa davet ediyoruz. Hareket, ses ve sözcüklerle çalışacak, mekan, zaman ve müzikalite algını farklılaştıracaksın. Oyunsu süreçler ile birlikte solo doğaçlamalar gerçekleştirecek, seçme özgürlüğünü daha yakından hissedeceksin. "hareket-ses-sözcük" üçlüsünün bilinmeyen ve sürpriz dünyasını yaratıp bunun bir parçası olacak ve bu dünyada hızlı kararlar alacaksın. Dönüşüm-değişim-müzikalite yapı taşlarıyla birlikte fiziksel zenginlik ve güveni keşfedeceksin.

meltem7.jpg

Etkin bir doğaçlama ve bunu anında bir yapıya dönüştürme, gösteri anında seçimlerin farklılaşması, fiziksel varlığın güçlü farkındalığının gerçekleştirilmesi. Hayatımızdaki tekrarların farkedilmesi ve değişimin başlaması. En sonunda solo doğaçlamamızın ortaya çıkması. Bütün bunları deneyimlemek istiyorsan hemen yerini ayırt ya da soruların için bizimle iletişime geç. 

meltem5.jpg

Vücudumuzla güçlü bir iletişime geçmek, hareketleri belirleyip onları dikkatlice dönüştürmek ve farkındalık elde etmek, sonrasında ses ve sözcük eklemek... Sonraki adımda mekan, görüntü, sezgi ve duygularla yapıyı güçlendirmek ve "hareket-ses-sözcük"ler arasında geçişler sağlamak. Bir sonraki adımda içsel ritim ile çalışmalar yapmak. Heyecan verici öyle değil mi?

meltem6.jpg

Meltem Nil kimdir?

meltem1.jpg

Meltem Nil, Stuttgart şehrinin Görsel Sanatlar Akademisi'nde görsel sanatları bitirdi. Bu alanda kendisini geliştirmeye adayan Meltem yıllar boyunca dans, tiyatro, solo ve düet doğaçlama gösterileri ve atölye çalışmaları gerçekleştirdi. Berlin Uluslararası Literatür Festival'de gösteri atölyeleri sergiledi. Ayrıca Berlin UDK (Berlin Sanat Üniversitesi) bünyesinde doçent olarak koçluk ve eğitmenlik yapmaktadır.

 

meltem4.jpg

Dans ve tiyatroyu bir tutku olarak tanımlayan Meltem, Lisa Thomas dans tiyatrosunda üç yıl boyunca yer almış, halen dans konusunda kendisini geliştirmeye devam etmektedir. Andrew Morrish'in atölye çalışmalarında yer aldıktan sonra 2007 yılından itibaren solo doğaçlamalarına başlangıç yapmıştır.  Hayatındaki diğer önemli öğretmen ise Sten Rudstrøm'dur. 

meltem3.jpg

Sürekli olarak "ada-studio" da çalışmalarını gerçekleştiren Meltem, Paris şehrinde “ Les Crocodiles“ doğaçlama serilerinde yer almıştır. “Selfportrait 24 “ (Marcela Giesche) projesinde yer almış, 2. ve 3. Aksiyon Tiyatrosu ve Fiziksel Doğaçlama (Action Theater & Physical Improvisation) Festivalinde gösteri gerçekleştirmiştir.  Improvisation Xchange Berlin Festival'de düzenli olarak yer almaktadır.

"Doğaçlama benim en büyük tutkularımdan biri haline geldi. Kendimi farklı şekillerde ve belki de boyutlarda ifade edebilme şansı buldum. Özellikle Andrew Morrish'e bana bu kapıyı açarak destek olduğu ve cesur olmamı sağladığı için teşekkür ederim." 

meltem2.jpg

Sandra Wieser ile birlikte başlattıkları doğaçlama serileri olan PETUNIEN (petunien.blogspot.com), 2009 yılından 2015 yılına kadar Gabi Baieer ve ada Studio tarafından büyük bir destek görmüştür. 2016 ve 2017 yıllarında Stuttgart şehrindeki ImproVisions Festival'e sanatçı ve doğaçlama koçu sıfatlarıyla davet edilen Meltem Nil, 2018 yılında ise bir başka önemli festival olan Saal Frei Festival'de de yer almıştır.