• Facebook
  • Instagram
  • Pinterest
  • LinkedIn Sosyal Simge
logo-s.jpg

Akıllı Telefon Kullanım Kılavuzu

Yazan: Akademisyen-Yazar Merve Yılmaz

Okul bize bilgiler verir, matematik, dil bilgisi, fizik, biyoloji vb. derslerine ait pek çok bilgi… Sonra bizi bu bilgilerle sınar. Ne kadar öğrendik, daha doğrusu ne kadar ezberleyebildik, belleğimizi bu gerekli gereksiz bilgilerle ne kadar doldurduk? Sınavdan geçer not alırsak okuldan mezun oluruz. Kimilerine göre başarılı biri oluruz. İyi bir kariyerimiz olabilir. Çok para da kazanabiliriz belki… Evet, okul tipi öğretim insanlara kimi bilgiler dayatabilir. Peki, yaşamın kendisine ne kadar hazırız? Yaşam dediğimiz şey nedir peki? Yaşamdan beklentilerimiz nelerdir? Bu soruların yanıtı elbette kişiye göre değişiklik gösterir ancak yaşamda inkâr edemeyeceğimiz bir gerçek var ki o da insan! İnsanlar ve onlarla olan ilişkilerimiz. İnsan yapısı ruhsal, karakteristik yönleri itibariyle son derece karmaşık. Milyarlarca insan olduğu gibi bir o kadar da insan yapısı var. Elbette bunların hepsini çözmek ve kişiye göre davranış sergilemek olası değil ancak ortak bir noktada buluşmak gerekmekte. Bu gereklilik elbette insani ilişkilerin olumlu yürümesi için.

cep tel.jpg

Son dönemde insani ilişkilerimizi zedeleyen en temel şeyin akıllı telefonlar olduğunu düşünüyorum. Bundan 20 yıl önce aynı şey televizyon için söylenirdi fakat “birlikte” televizyon izlemenin bile artık ortak bir paylaşım olduğu gerçeğini görmemiz gerek. Durum şu ki; bir evde televizyon izleyen insanlar artık bir yandan da kendi akıllı telefonlarıyla ilgileniyor. Sinemada, sahne sanatlarında insanların elinde telefon; canlı gösteriyi videoya çekiyorlar. Öte yandan, karanlık içerisinde parlayan telefon ışıkları… Delirmemek işten bile değil. Etrafı gözlemliyorum, iki üç arkadaş bir kafede buluşuyorlar; kimsenin birbiriyle konuştuğu yok. Birkaç defa başıma geldi, arkadaşım/arkadaşlarım evlerine davet ediyorlar beni ancak sürekli ya telefonda boş şeylerle ilgileniyor ya da o an, acil olmayan kişilerle, uzun uzun sohbetler ediyor. O halde ben neden davet edildim? Onların telefon konuşmalarını dinlemek için mi?

sohbet.jpg

Bu ve bunun gibi pek çok örnekle eminim yaşamınızda karşılaşmışsınızdır. Demem o ki, okumakla bilgi, kültür, edep en önemlisi de görgü sahibi olunmuyor. Bu, bambaşka bir konu ama eğer yararı olacaksa lütfen seri bir biçimde akıllı telefon kullanma kılavuzları yazılsın ve herkese okutup benimsetilmesi için çalışmalar yapılsın. Telefondaki kişiler, resimler ve videolar karşınızda kanlı canlı duran ve özellikle size zaman ayıran insanlardan daha değerli değil. Belli olmaz, bakarsınız bir gün telefondan başınızı kaldırdığınızda artık yanınızda kimse olmayabilir.