• Facebook
  • Instagram
  • Pinterest
  • LinkedIn Sosyal Simge
logo-s.jpg

Virüs Sayesinde mi Yoksa Nedeniyle mi?

Yazan: Dr. Erkut Bil

Belki farkında olamayabiliriz ama bu korona günlerinde insanlık olarak çok yoğun bir öğrenme sürecinin içerisinde bulunuyoruz. Bu musibet nasıl bir şeydir bilemem fakat bundan belli bir süre sonra geriye dönüp baktığımızda bunun insanlık için oldukça faydalı bir vaka olduğunu göreceğiz. Öğrenme sürecimizin çok hızlı geliştiği bir dönem yaşamaktayız. Soracaksınız tabi doğal olarak, bu nasıl bir öğrenmedir böyle diye. İnsanlar ölüyor, evlere tıkılmışız, ekonomi berbat durumda, çoğumuz işlerinden olmuş, sevdiklerimizle bile birbirimize sarılamıyoruz, sen de gelmişsin karşımıza “ama öğreniyoruz arkadaş” diyorsun. E tabi, isteyen bu şekilde düşünebilir ama bu dönemle ilgili pek çok teorinin üretildiğini de görüyoruz. Virüs doğal mı değil mi? Bu oyunu ölmekte olan dünyamızı kurtarmak için mi ortaya attılar? Yeni bir ekonomik düzene geçmek için mi bütün bunlar? İnsanları kontrol etmek için mi yapıldı? Bunları tasarlayan malum birkaç aile mi? Vesaire vesaire gibi pek çok teori. Bir başka teori de insanlığın bir üst seviyeye geçmesi için gerçekleştirilen “masum” bir eylem olduğu. Bu masum kelimesi şu an için çok ciddi travmatik bir etki yaratabilir beynimizde ama peki ya bundan yirmi yıl sonra?

üstün.jpg

Ben de bu virüsün insanlığı daha üst seviyeye çıkartacak bir araç olduğunu düşünenlerdenim. Eğer geçmişteki hayatımıza şöyle bir bakacak olursak, kimler arıyor o günleri? Kimler gitmeyi dört gözle bekliyor içerisinde vücudu elektrik akımına maruz bırakmaktan başka işe yaramayan AVM leri? Kimler sinemaya ya da dışarıda bir lokantaya gidemediği için mutsuz? Peki kimler daha iyi ve nitelikli hava soluduğu için şükrediyor? Kimler ailesi ve kendisi için zaman bulduğu için daha keyifli? Kimler mutfakta birlikte yemek yapmanın neşesini yaşıyor? Kimler daha fazla kitap okuduğu için kendini buluyor? Kimler bu süre içerisinde düşünce geliştiriyor?

Yaklaşık üç aydır (kimbilir daha ne kadar sürecek) ciddi bir öğrenme gerçekleştiriyoruz. Şu an içinde bulunduğumuz durum bir eğitim süreci. Hiçbir şey yapılmayan ama çok fazla düşünmemiz ve kendimizle kalmamız gereken bir okuldayız. Bu süreç içerisinde öğrenebilenler mezun olduktan sonra hayata daha kaliteli devam edecekken, hala daha aynı zihniyeti sürdürenler ise silinip gidecekler. Artık hayatımız eskisi gibi asla ve asla olmayacak. Büyük ihtimalle daha küçük bir ekonomik düzen içerisine gireceğiz. Daha fazla insan evden çalışacak, yönetim ve örgüt yapılarında büyük değişimler yaşanacak. Devlet algısı farklılaşacak. İnsanlık doğaya daha çok değer vermeye başlayacak. Doğum oranları ciddi düşüş yaşayacak. Maalesef pek çok sektör de kötü etkilenecek. Sanat sektörü, turizm sektörü ciddi yara alacak. Film sektörü ciddi kayıplar yaşayacak. Önceleri gittiğimiz konserler artık eskisi gibi olmayacak ve farklı bir şekilde düzenlenecek. Kolkola girip başımızı salladığımız o kıç kıça mekanlar yerini sosyal mesafe denen (fiziksel ya da fiziki mesafe dememiz lazım aslında) kurala bırakacak. Bütün bunlar tabi ki öyle çok kısa bir zaman diliminde gerçekleşmeyecek ama olacak. Sonunda ise daha yaşanabilir bir dünyanın içerisinde bulacağız kendimizi. Eski inanışlar ve gelenekler yerini yenilerine bırakacak. Yeni bir dönem daha fazla iyiliği içinde barındıran bir insanlık ile başlayacak.

Hiçbir şey göründüğü gibi değildir. Sizin gözünüz nasıl bakıyorsa olayları kavrayışınız da ancak o kadardır. Eğer geniş açıyla bakarsanız, başkalarının göremediklerini görebilir, geleceği tahmin edebilirsiniz. Benim gördüğüm resim, yıllar sonra bu virüs için “korona sayesinde” diye bahsetmemizin yüksek bir ihtimal olduğu bir resim. Yanılıyor olabilirim ama en azından bu benim fikrim. Ya sizin fikriniz nedir?

bakmak görmek.jpg