• Facebook
  • Instagram
  • Pinterest
  • LinkedIn Sosyal Simge
logo-s.jpg

Yaşam Listesi

Pek çok insan, “her şeye sahibim ama mutlu olamıyorum. Neden acaba?” diye kendisine sormuştur. İnsanların doyumsuzluğu ve ne istediklerini bilememeleri, mutluluklarına etki eden en büyük sebeplerden ikisidir diyebiliriz. Kendimize yalan söyleyebilme becerimiz o kadar gelişmiştir ki, bilinç altı denen kapalı odacıkta saklanır tüm sırlarımız. En yakını olduğumuz benliğimize bile gerçekleri söyleyemeyiz.

Karşımızdaki insana yalan söyleyemiyorken nasıl olur da kendimize bunu yapabiliriz? Gerçekten mucizevi bir mekanizma. Belki de “tek” sandığımız kendimiz, acaba ikilik mi barındırıyor? Neyse burada böyle ilerlersek bir çıkış bulmak zorlaşabilir, o yüzden gelelim asıl konumuza. Bazı gerçekleri “en yakınımızdaki bize” ancak somutlaştırma yöntemini kullanarak anlatabilir, ikna edebiliriz. Kafamızda oluşan fikirleri; bir kağıda yazarak, çizerek ve bir esere dönüştürerek, fikir dünyasından gerçek dünyaya yansıtmış oluruz. Bu yöntem daha net görmemizi sağlar. Şimdi burada, birlikte gerçekleştireceğimiz çalışma da bizim gerçekleri somut görmemize yardımcı olabilir. O zaman başlayalım.

Hayatınızda önemsediğiniz, olmasını istediğiniz şeyleri, hedeflerinizi, değerlerinizi bir kağıda yazmaktan bahsedeceğim. Bunun için küçük ölçekli bir örnek yaratarak beraber gerçekleştireceğiz. Aşağıya hayatta sizi en fazla nelerin mutlu edeceğini yazın (bana kalırsa listeyi en fazla 5-6 kalemle sınırlı tutun ki kaybolmayın sonrasında listenin içinde)

Ör;

-Aile

-Kariyer

-Arkadaşlık/dostluk

-Duygusal yaşam

Bu listeyi istediğiniz kadar uzatabilirsiniz. Örnek kolay olsun diye dört farklı kalem ile devam edelim. Şimdi bu kalemlerin yanına, bunların sizin için önemini yazın. 1 ile 10 arasında bir değer verin.

Ör;

-Aile : 3

-Kariyer: 6

-Arkadaşlık/dostluk: 8

-Duygusal yaşam: 4

Şimdi bu rakamları toplayın: 3 + 6 + 8 + 4=21

Bundan sonra yapmamız gereken her bir kalemin ağırlık değerini saptamak olacak. Her birini toplam değere bölerek ağırlığını hesaplayalım.

Ör;

-Aile: 3/21=%14

-Kariyer: 6/21=%29

-Arkadaşlık/dostluk: 8/21=%38

-Duygusal yaşam: 4/21=%19

Bu çıkan ağırlıklı yüzdeler, sizin neye ne kadar önem verdiğinizi göstermekte. Bir başka deyişle sizin için hayatta en önemli değer, arkadaşlık/dostluk. Bundan sonra yapacağımız, şu anki durumumuzu saptamak olacak. Aynı kalemleri alt alta yazarak bu sefer soracağımız soru, bunları elde edip edemediğimiz olacak.

Ör;

İstediğim aileye sahip olabildim mi? (bu içine doğduğunuz aile olabilir ya da bir eş bulup aile kurmak olabilir. Bunu baştan ayırmak gerek). Kariyerimden memnun muyum? Etrafımda yeterli derecede arkadaşım var mı? Duygusal hayatım ne alemde? Tüm bu soruları evet 1, hayır 0 olarak işaretleyin.

Ör;

-Aile: 1

-Kariyer: 1

-Arkadaşlar: 0

-Duygusal yaşam: 0

Bu sayıları toplayın ve toplam kalem sayısına bölün.

Ör;

2/4=0,50 (bu değer “1” e ne kadar yakınsa, mutluluk dereceniz de o kadar iyidir)

Bu rakam, isteklerinizin yarısına ulaştığınızı gösteriyor. Hedefinizin yarısını başardığınızı anlatıyor. Eğer hala kendinizi mutsuz hissediyorsanız, sizin için daha fazla arkadaş edinmenin zamanı geldi demektir çünkü hayatınızdaki önemli değerlerden birisi arkadaş edinmek. Listedeki “0” lara bakın ve sonrasında da bu sıfırlara ne kadar önem verdiğinize (ağırlıklı değerine/ortalamasına). Ağırlığı düşük ise belki de üstüne düşmenize gerek yoktur. Ağırlıklı değeri yüksek ise, o zaman hedefiniz bu kalemi “1” yapmak  olmalı. Bunun için de yapmanız gereken, bir eylem planı gerçekleştirmenizdir. Bir başka örnek verelim.

Ör;

-Aile: 1

-Kariyer: 1

-Arkadaşlar: 1

-Duygusal yaşam: 1

4/4=1 (bu değer “1” e ne kadar yakınsa, mutluluk dereceniz de o kadar iyidir)

Yüzde yüz mutlu olmanız gereken bir durumda bulunuyorsunuz. Ancak kendinize sorduğunuzda bunu hissedemediğinizi söylüyorsunuz. O zaman iki olasılık mevcut;

  1. Ya kendinize yalan söylüyorsunuz, değerlerinize verdiğiniz önemi gözden geçirme vakti geldi demektir (Hani 1 ile 10 arasında değer vermiştik ya…)

  2. Ya da doyumsuz birisiniz.

Bazen insanların durup düşünmesi gerekiyor. Sahip olduklarını önüne koyup bakması, somut olarak görmesi gerekiyor. “İyi bir aileye sahibim, param var, sağlığım yerinde peki beni mutsuz eden nedir? Burada keşif yapmanız gerekiyor. Gerçekten ne istiyorsunuz? İstediğiniz bu mu yoksa yalan bir senaryo mu yazdınız kendinize ve oynarken inandınız bu kadar? Aile kavramına verdiğiniz değer, gerçekten sizin belirlediğiniz bir değer mi yoksa size dayatılan mı? Anne ve babanızın değerlerini kabullenip yazdıysanız, bir uyumsuzluk olacağı kesin. Düşünün, ne kadar istiyorsunuz bunu… Yoksa sizin içinizde farklı bir hayat isteği mi yatıyor?

İşte bu yüzden yaşam listesini kendinize dürüst olarak yapın ve gerçekten ne istediğinizi, şu anda ne durumda olduğunuzu belirleyin. Anlık fotoğraf çekmiş olup, somut bir şekilde belirlemenize yardımcı olacaktır diye düşünüyorum. Bu arada “böyle sayısal olarak mı hesaplanır mutluluk” demeyin, tüm evren, tüm hayatımız sayılardan ibarettir. Kan aldırdığınızda serotonin (mutluluk hormonu) değerinize sayısal olarak bakıldığını unutmayın…Keyifli hesaplamalar.