• Facebook
  • Instagram
  • Pinterest
  • LinkedIn Sosyal Simge
logo-s.jpg

Zavallı İnsana İthafen

Yazan: Dr. Erkut Bil

Ey bu dünyada sonsuza kadar yaşayacağını sanan zavallı insan,

İçindeki hırs ve bencillik o kadar büyük ki, her şeye birden sahip olamayacağın gerçeğini göremedin. Milyonların olsa, altınların olsa neye yarar? Bir grip virüsü çıkar ve hayatını bile alır elinden. Şimdi evine doldurduğun yiyeceklerden sayılı tüketerek, günler sonra ne olacağını bilememenin şaşkınlığı içindesin. “Diğer insanlarla” aynı olduğunu şimdi anlıyorsun, şimdi aynı korkuyu hissediyorsun. Hepimizin eşit olduğunu ancak böyle bir olay başına geldiğinde fark ediyorsun. Meğer ne kadar zavallıymışsın sen insanoğlu. Bilginin ve sevginin değil de edindiğin o kadar altın, para, mal mülkün seni her türlü hastalıktan, salgından kurtaracağını, hatta öldükten sonra da yanında götürebileceğini düşündün bu zamana kadar. O kadar eşyanın hiçbir işe yaramadığını görmeye başladığında ise acaba ne düşüneceksin çok merak ediyorum. Daha fazla hastane inşa edebilecekken, daha fazla ilaç üretebilecekken, daha fazla yeşili koruyabilecekken gittin başka işlerle uğraştın. Rantını elde etmek ve hükmünü sürdürebilmek için herkesi kullandın. Hastaneler ne durumda şimdi? Her zamankinden daha kalabalık. Zamanında önlemini alsaydın acaba sevdiklerin ölür müydü? Bundan sonra dünyanın iyiliği için çalışmaya biraz daha çaba gösterecek misin?

doymayan insan.jpg

Ey zavallı insanoğlu, hataların ve eksikliklerin bir kez daha sana dönüyor. Acaba bu sefer farkına varacak mısın? Tüm paranı, keşke biricik dünyamızı korumaya harcasaydın. Ne oldu oyuncaklarına? Kurtarabilecekler mi seni şimdi? Aynı gemide olduğumuzu neden hiçbir zaman anlayamadın? Hepimize yetecek kadar kaynak olduğunu ama senin açgözlülüğün ve dünyayı sömürme isteğinin dinmemesi yüzünden bütün bunlara maruz kaldığımızı anlayabiliyor musun şimdi? Basit bir virüs yüzünden evine tıkıldın kaldın. Zannettin ki, kurduğun bu sanal düzen her şeyin üzerinde. Yarattığını sandığın “mükemmel” sistemle her türlü problemi aşabileceğini düşündün. Tabiata hükmedebileceğine inandın. Bizim, onun bir parçası olduğumuzu göremedin. Hiç düşündün mü? Belki de bu virüs sadece öylesine bir hastalık değil. Sana ne yaptığının farkına varıp neyi düzeltmen gerektiğini gösterecek bir süreçtir belki de.

ağaç.jpg

Dünyada sevgiye yer bıraktın mı? Birbirinizi gerçekten seviyor musunuz? Aynı evi paylaştığın aileni, işini, iş arkadaşlarını, üst katta yaşayan komşunun yaramaz çocuğunu, parkta seninle beraber yürüyen köpeği.  Ya da sevgi nedir hatırlıyor musun? Sanki onu yavaş yavaş hayatından attın. Oysa bu düzen sevgi üzerine kurulu değil mi? Sevgiyi tatmayan ne yapabilir? Başka değerlere yönelir. Güç, para, mal mülk edinmeyi yaşamın amacı zanneder. Ey zavallı insanoğlu, senin içinde sevgi bulunmaması herkesin suçu çünkü sevgiyi anlamadın, ilgilenmedin ve yok saydın. Oysa sevgi öğretilebilir ve hissedilebilir. Öğrenmek, öğretmek ve yaymak herkesin amacı olmalı. Zavallı insandan bilge insana geçiş ancak sevginin öğrenilmesiyle mümkün olmaz mı? Bu yanlıştan dönebilir misin? Bunu başarabilir misin? Evine kapandığın bu günlerde düşünecek misin?  Virüs tehdidi geçtikten sonra kaldığın yerden mi devam edeceksin yoksa farklı bir anlayışa mı geçeceksin? Bu herkes için bir fırsat olabilir. Sağlığın, yanı başında olan sevdiklerin, yiyeceğin, etrafındaki güzelliklerin ve bu evrendeki varlığının hayattaki en büyük lüks ve şansın olduğunu hatırlayacak mısın? İyi düşün insanoğlu. İyi düşün ve artık değiş.  

mutabakat.jpg